{for ENGLISH translation - scroll down}

Witaj :)

Jestem Mada  i niczego bardziej na świecie nie kocham niż podróżowania, poznawania nowych miejsc i ludzi.
Na dzień dzisiejszy odwiedziłam 20 krajów, z nikim się nie ścigam, ani  nie licytuję, ta liczba daje ogólnie pojęcie, że coś tam w temacie ogarniam.
Nie mam bogatego męża, ani pracy w korporacji, a jednak udaje mi się podróżować :)
Jeśli ja mogę zaspakajać moją wrodzoną ciekawość co jest za tamtym rogiem? albo jaki widok będzie się rozpościerał za tamtym wzgórzem? To możesz i Ty! 

Nie jestem,  specjalnie odważna.
Spójrzmy prawdzie w oczy ;) straszny ze mnie cykor. Przed każdym większym wyjazdem umieram ze strachu, czy się  nie zgubię,  czy uda mi się wszystko ogarnąć, czy starczy mi kasy, czy dobrze się spakowałam, czy się nie pochoruję ... Boszz mogę tak w nieskończoność 

Nie mam samochodu !
Podróżuję  głównie za pomocą transportu publicznego, wymaga to trochę ogarnięcia dodatkowych rzeczy, ale! obniża znacząco koszty podróży i daje możliwość przyjrzenia się normalnym ludziom i ich codzienności, często  jest idealnym pretekstem do  rozpoczęcia rozmowy na przystanku czy w autobusie.

Samoloty i Lotniska
Och... powiem tak, im częściej znajduję się we wnętrzu metalowego ptaka tym lepiej znoszę latanie.
Faktem jest, że lotniska zbijają mnie z tropu, a  pierwsze 15 minut każdego lotu to  taka wliczona w koszta póżniejszych wspaniałości mała katorga ;)

Bez Szaleństw
Hahaha dobre! Oczywiście zdarzyło mi się objechać Polskę na stopa i spać np na plaży, zamiast wydawać pieniądze na nocleg. Dziś jednak  raczej bardziej się skupiam jak podróżować za małe pieniądze, a  latać samolotem, spać w hostelach lub hotelach (jeśli znajdę ofertę w moim budżecie), zjeść od czasu do czasu coś dobrego i lokalnego w restauracji. Czyli wycisnąć maksymalną ilość komfortu z małego budżetu.

Nie odwiedziłam dotąd żadnego z egzotycznych miejsc.
Nie byłam w Tajlandii, ani w Japonii czy Afryce. Uważam, że podróżnikiem czyni mnie nieustająca i niczym niezaspokojona ciekawość innego. A inne może być też stosunkowo blisko. Europa jest rewelacyjna, gdyż na tak małej powierzchni współżyją ze sobą  znacznie różniące się miedzy sobą kultury, mentalności, religie. 

Pod nosem
Mam farta, mieszkam w przepięknym miejscu. hmmm i co? przez lata nie znosiłam chodzić po górach, ani okolicy. Otwórz oczy! Nie musisz jechać na drugi koniec świata, żeby zachłysnąć się jego pięknem.  Pod nosem każdy z nas ma jakieś wspaniałości, albo piękne widoki, albo ciekawe miejsca historyczne.  Wystarczy tak jak ja, przetrzeć oczy i zacząć je dostrzegać i to nieprawda, że będą trwać niezmienne i zawsze zdążysz jeszcze odkryć to co pod nosem :) Do dzieła, weź plecak i idz na spacer zobacz jak dziś kwitną drzewa, a jesienią purpurowieją i żołkną liście, za każdym razem to samo miejsce może być nową przygodą. -  -  -  -  -  -  - ENGLISH -  -  -  -  -  -  -   

Welcome :)

I am Mada and I love nothing more in the world then traveling and getting to know new places and people.
To the present day I have visited 20 countries ;)  I am not racing with anyone, or competing, this number just gives the general idea that I have gained some understanding of the subject.
I don't have a wealthy husband, and I don't work at some big corporation, but yet I manage to travel. If I can satisfy my innate curiosity about what is around the corner, or what view will be unfold over the next mountain - you can too! 

I am not particularly brave.
Let 's face the truth;) I am a terrible chicken. Before every major trip I'm dying of fear - will I get lost? will I manage all unexpected situations? will I have enough money? have I packed well? will I get ill? ... I can go on like that to infinity.

I don't have a car!
I mainly get around with the help of public transportation. This does require understanding some additional things, but, it substantially lowers the cost of travel and gives me the opportunity of observing regular people and their everyday life, and is often the perfect excuse to start a conversation at the bus stop or on the bus. 

Airplanes and Airports
I will say this - the more often I find myself inside a metal bird, the better I tolerate flying.
It's a fact - airports throw me off my game, and I count on the first 15 minutes of each flight to be the small torture I have to endure in order to enjoy the rest of the trip.

No Splurging! 
Hahaha riiight! Of course, I was able to hitch hike across Poland and sleep on the beach (for example) instead of spending money on accommodations. Today, however, I focus on how to travel well on a small budget, but still fly, sleep in hostels or hotels (if I find an offer in my budget), from time to time eat something nice and local in a restaurant. Another words squeeze the maximum amount of comfort from a small budget.

I have not yet visited any exotic places
I have not been to Thailand, or Japan or in Africa. I note that what makes me a Traveler is an insatiable curiosity of the different. And different can be relatively close. Europe is amazing, as in such a small space there coexist very distinct cultures, mentalities and religions. 

Under my Nose
I'm lucky, I live in a beautiful place. And you know what? For years I disliked hiking in the mountains, or surroundings. Open your eyes! You don't have to travel to the other side of the earth to be overwhelmed by by it's beauty. Under each of our noses there is some type of wonder - it could be beautiful scenery, or interesting historical places. Open your eyes, like I did and you will start to notice - and keep in mind - it is not true that these places will remain forever unchanged and you will have plenty of time to discover them :-) Get to it! Take your backpack, go for a walk, and look - today the trees are blooming, in the fall their leaves turn crimson and gold - the same place can be a new adventure every time.
6 komentarze
 1. Brawo!
  Mnie podróże nie kręcą raczej, a może po prostu daję swojemu strachowi za bardzo zawładnąć sobą. Będę zaglądać, to może zarażę się odwagą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za PIERWSZY komentarz na tym blogu :)

   Ja zawsze boję się okropnie, ale ciekawość zwycięża. Podróżowanie to jest chyba taka choroba.. są momenty kiedy nie przeglądam ofert z lotami, albo tablic na pintereście w poszukiwaniu nowych miejsc, ale zawsze wcześniej czy później to następuje. Ciekawe jak by wyglądało moje życie, gdybym nie czuła tej potrzeby....
   Jednak nie uważam, że każdy musi podróżować. Jeśli komuś jest dobrze tam gdzie jest, to jest to chyba forma spełniania. Więc tylko pozazdrościć :)
   Zapraszam jednak do zaglądania tutaj, może akurat jakieś miejsce Cię natchnie.
   pozdrawiam serdecznie
   Mada

   Usuń
 2. Fantastycznie, nie dość że blog w mojej "branży";-) To jeszcze teksty po angielsku co będzie mi pomagało w nauce języka Super!! Często pisz :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och mam Wam tyle zachwytów do przekazania. Najgorsze, że nie wiem w jakiej kolejności je ujawniać ! Hahaha
   Ale kolejka postów do publikacji się wydłuża, więc myślę, że będzie co czytać.
   Dziękuję za odwiedziny i do zobaczenia :)
   Mada

   Usuń
 3. Blog zapowiada się ciekawie:) Dołączam do obserwowanych i czekam na kolejne wpisy:) Vandrer jako pluszowa sowa wędrowna lubi śledzić podróżujących:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę. Nowy post już niebawem :)

   Usuń